Stopy procentowe NBP ustalane przez RPP

Stopy procentowe NBP – o co chodzi? Narodowy Bank Polski wpływa na stopy procentowe na rynku międzybankowym poprzez “podstawowe stopy procentowe” ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Stopy ustalane przez RPP wpływają pośrednio na stopy procentowe na rynku międzybankowym, a te z kolei mają znaczenie przy ustalaniu oprocentowania produktów bankowych – kredytów, lokat czy kart kredytowych, kont oszczędnościowych, itp.

Jakie są aktualne stopy procentowe NBP?

Trochę historii. RPP obniżała stopy od listopada 2012 do lipca 2013 roku. Potem, przez ponad rok, nie były one zmieniane. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła o obniżce stóp od 9 października 2014 r. Kolejna, radykalna obniżka obowiązuje od 5 marca 2015 roku.

Zatem od 5 marca 2015 r.  stopy procentowe wynoszą:

  • stopa referencyjna 1,50 proc. w skali roku
  • stopa lombardowa 2,50 proc. w skali roku
  • stopa depozytowa 0,50 proc. w skali roku
  • stopa redyskonta weksli 1,75 proc. w skali roku

W marcu 2015 mieliśmy trwającą od kilku miesięcy deflację (spadek cen w stosunku do poprzedniego okresu). 

stopy procentowe NBP
stopy procentowe NBP

Już wcześniej pojawiały się sygnały, że stopy procentowe NBP, w  marcu 2015, zostaną obniżone. Skala obniżki – 0,5 pkt proc. – mogła oznaczać, że w roku 2015 to będzie jedyna obniżka stóp. I rzeczywiście – stopy procentowe nie zmieniły się już od tego czasu ani razu. Kredyty hipoteczne w złotówkach są tańsze i łatwiejsze w spłacie. Ale uwaga! Stopy procentowe wiecznie nie będą raczej tak niskie, a wraz z ich podwyżką w przyszłości wzrosną również nasze raty!

Ale gdy stopy procentowe są niskie można rozważyć zaciągnięcie kredytu, który będzie tańszy niż w czasach wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych, sprawdź ranking kredytów gotówkowych.

———————————————-

Rada zbiera się cyklicznie i biorąc pod uwagę bieżącą sytuację (inflację i oczekiwania inflacyjne, wzrost gospodarczy, poziom bezrobocia i wiele innych czynników) ustala podstawowe stopy procentowe. Głównym zadaniem naszego banku centralnego – Narodowego Banku Polskiego – jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Narzędziem polityki NBP mającym na celu utrzymanie inflacji w ryzach są właśnie stopy procentowe. Jak stopy wpływają na inflację to temat na odrębny felieton. Najkrócej mówiąc – wzrost stóp procentowych ma na celu ograniczenie wzrostu cen (inflacji).

Obecnie podstawowe stopy procentowe NBP to:

  • stopa referencyjna – to minimalna rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych emitowanych przez NBP (to jakby lokata banku komercyjnego w NBP),
  • stopa lombardowa –  oprocentowanie kredytu dla banku komercyjnego udzielonego pod zastaw papierów wartościowych,
  • stopa depozytowa – to oprocentowanie jednodniowych depozytów w NBP,
  • stopa redyskonta weksli – cena po jakiej NBP “kupuje” od banków komercyjnych weksle.

Chyba najważniejszą ze stóp jest stopa referencyjna. Również na nią najczęściej powołują się media informując o wysokości stóp procentowych NBP.

Wzrost stóp procentowych NBP wpływa na to, że również banki podnoszą oprocentowanie swoich kredytów dla firm i konsumentów. Czasami korzystają bowiem z pieniędzy banku centralnego. Skoro więcej płacą za takie finansowanie to muszą potem więcej ściągnąć ze swoich klientów. Kredyty stają się wówczas droższe. Decyzje RPP mają zatem wpływ na życie każdego z nas.

Źródło: NBP

Zobacz również: prognozy inflacji 2019, minimalne wynagrodzenie 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.