LOKATY BANKOWE

Lokaty bankowe – jak wybierać najlepsze oferty?

Lokaty bankowe (zazwyczaj lokaty terminowe czyli składane w banku na określony w umowie czas) to jedna z najprostszych i najpopularniejszych metod zabezpieczenia naszych oszczędności przed inflacją (spadkiem ich wartości w wyniku wzrostu cen). Z czasem, w wyniku inflacji, pieniądze tracą swoją wartość – mniej towarów możemy kupić za te same pieniądze. Niestety oprocentowanie lokat bankowych jest niewysokie a inflacja rośnie. W związku z tym nie jest łatwo znaleźć dobry sposób na ulokowanie swoich pieniędzy.

Decydując o inwestycji swoich pieniędzy powinniśmy się dobrze zastanowić. Przy dokonywaniu wyboru lokaty terminowej decyzja wydaje się dość prosta – chyba najważniejsze jest najwyższe oprocentowanie. Na jakie elementy powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz oprocentowania depozytu bankowego – najważniejszym w tym przypadku czynnikiem decydującym o atrakcyjności propozycji banku – należy zastanowić się nad wygodą jej obsługi (czyli przede wszystkim sposobem zakładania i likwidowania). Często możliwe jest załatwienie formalności powiązanych z zakładaniem i likwidowaniem depozytu bankowego bez wychodzenia ze swojego domu. Nie każdy ma czas i ochotę by osobiście odwiedzać oddział banku. Rozwiązanie takie będzie wówczas bardzo wygodne.

Porównując oferty dotyczące naszych oszczędności należy weryfikować czy od dochodów, których wysokość reklamuje wybrana instytucja finansowa będzie naliczony podatek od dochodów z oszczędności. Na rynku było jeszcze w 2011 roku dużo propozycji przewidujących brak podatku od odsetek dzięki, między innymi ich codziennemu doliczaniu do naszej lokaty w banku.

Niestety od 1 kwietnia 2012 roku, w wyniku zmian w ordynacji podatkowej, zniknęła możliwość unikania podatku dzięki ich codziennemu naliczaniu i zaokrąglaniu podatku do 1 złotego. Podatek jest teraz zaokrąglany do 1 grosza i na zwykłej lokacie trzeba go zapłacić (banki robią to automatycznie za swoich klientów). Nadal bez podatku możemy oszczędzać na tzw. polisolokatach (wykupujemy ubezpieczenie na życie a po roku dostajemy z powrotem, np. 110 procent zainwestowanej kwoty – bez podatku).

Przed ostateczną decyzją powinniśmy ponadto zapytać co się stanie gdy będziemy chcieli odebrać nasze środki z banku przed upływem okresu na jaki ulokowaliśmy środki. Czy dostaniemy choćby część odsetek w zamian za pożyczenie naszych oszczędności bankowi?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – lokaty

Uwaga. Wszystkie dane podawane przy użyciu opcji “Złóż wniosek” są kodowane/szyfrowane i dostępne wyłącznie dla upoważnionych pracowników banków.

 

Na stronie: lokaty bankowe, najlepsze lokaty, oprocentowanie lokat, porównanie lokat, lokaty terminowe, ranking lokat, w co zainwestować, jak wybierać lokaty bankowe, ranking lokat bankowych