LOKATY BANKOWE

Lokaty bankowe – jak wybierać najlepsze oferty?

Lokaty bankowe to jedna z najprostszych i najpopularniejszych metod zabezpieczenia naszych oszczędności przed inflacją (spadkiem ich wartości w wyniku wzrostu cen). Z czasem, w wyniku inflacji, pieniądze tracą swoją wartość – mniej towarów możemy kupić za te same pieniądze. Niestety oprocentowanie lokat bankowych jest niewysokie, a inflacja czasami jest wyższa od oprocentowania. W związku z tym nie jest łatwo znaleźć dobry sposób na ulokowanie swoich pieniędzy.

Decydując o inwestycji swoich pieniędzy powinniśmy się dobrze zastanowić. Przy dokonywaniu wyboru lokaty terminowej decyzja wydaje się dość prosta – chyba najważniejsze jest najwyższe oprocentowanie. Na jakie elementy powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

Lokaty bankowe – na co zwrócić uwagę poza oprocentowaniem?

lokaty bankowe
lokaty bankowe

Oprócz oprocentowania depozytu bankowego – najważniejszym w tym przypadku czynnikiem decydującym o atrakcyjności propozycji banku – należy zastanowić się nad wygodą jej obsługi. Ważny tu będzie sposób zakładania i likwidowania lokaty. Często możliwe jest załatwienie formalności powiązanych z zakładaniem i likwidowaniem depozytu bankowego bez wychodzenia ze swojego domu. Nie każdy ma czas i ochotę by osobiście odwiedzać oddział banku. Rozwiązanie takie będzie wówczas bardzo wygodne.

Porównując oferty dotyczące naszych oszczędności należy weryfikować czy od dochodów, których wysokość reklamuje wybrana instytucja finansowa będzie naliczony podatek od dochodów z oszczędności. Do 2011 roku mieliśmy oferty przewidujące brak podatku od odsetek dzięki, między innymi ich codziennemu doliczaniu do naszej lokaty. Obecnie wszystkie lokaty bankowe będą się wiązały z koniecznością zapłacenia podatku od odsetek.

Przed ostateczną decyzją powinniśmy się dowiedzieć co się stanie, gdy zerwiemy umowę z bankiem. Czy dostaniemy choćby część odsetek w zamian za pożyczenie naszych oszczędności bankowi?

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że w sytuacji niskich stóp procentowych i inflacji wyższej od oprocentowania lokat, standardowe depozyty bankowe nie przyniosą nam realnych zysków. Odsetki zostaną “zjedzone” przez wzrost cen. Jednak jakiekolwiek oprocentowanie będzie lepsze niż trzymanie pieniędzy w domu lub na zupełnie nieoprocentowanym koncie osobistym.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą – lokaty

Uwaga. Wszystkie dane podawane przy użyciu opcji “Złóż wniosek” są kodowane/szyfrowane i dostępne wyłącznie dla upoważnionych pracowników banków.

Sprawdź również ofertę – konta oszczędnościowe

Zobacz też: ranking kont osobistych, ranking kredytów gotówkowych

Na stronie: lokaty bankowe, najlepsze lokaty, oprocentowanie lokat, porównanie lokat, lokaty terminowe, ranking lokat, w co zainwestować, jak wybierać lokaty terminowe, ranking lokat bankowych