inflacja definicja

Inflacja co to jest?

Inflacja co to jest?

Od kiedy ceny zaczęły rosnąć w szybkim tempie coraz więcej ludzi interesuje się zjawiskiem inflacji. Co to w ogóle jest inflacja, gdzie sprawdzić jak szybko rosną ceny?

Inflacja oznacza wzrost ogólnego poziomu cen dóbr i usług w gospodarce. Innymi słowy, inflacja to nic innego jak spadek siły nabywczej naszych pieniędzy. W efekcie to, co mogliśmy kupić za 100 zł kiedyś, kosztuje teraz więcej. W efekcie, z biegiem czasu, stać nas na coraz mniej.

Przyczyny inflacji

są rozmaite i dość skomplikowane, ale najczęściej wynikają z nadmiernego wzrostu podaży pieniądza w relacji do ilości dóbr i usług na rynku. Za dużo pieniędzy w gospodarce może się pojawić gdy nadmiernie rosną pensje, wydatki socjalne, banki centralne drukują zbyt dużo pieniędzy lub obniżają stopy procentowe. Ponadto, na inflację mogą wpływać czynniki zewnętrzne, takie jak wzrost cen surowców czy kosztów produkcji.

Inflacja ma sporo negatywnych skutków dla gospodarki. Przede wszystkim, obniża siłę nabywczą naszych pieniędzy, co oznacza, że musimy wydawać więcej pieniędzy na te same produkty czy usługi. To z kolei prowadzi do wzrostu kosztów życia i w rezultacie obniżenia jego poziomu. Dzieje się tak ponieważ pensje czy emerytury wielu osób nie nadążają za wzrostem cen. Ponadto, inflacja może wpłynąć na wzrost stóp procentowych, co z kolei zwiększa koszt pożyczek i kredytów. W czasie rosnącej inflacji nasz bank centralny seryjnie podnosił stopy procentowe NBP. Ma to na celu właśnie zahamowanie wzrostu cen.

Dla rządu inflacja może być także problematyczna, ponieważ zmniejsza wartość jego dochodów i osłabia zaufanie do gospodarki. Jednak z drugiej strony rosnące ceny powodują nominalne zwiększanie dochodów budżetowych, co ułatwia wydawanie pieniędzy, np. na wydatki socjalne. Może to być kuszące dla rządu i dodatkowo nakręcać inflację.

Gdzie sprawdzić poziom inflacji?

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że nie wszystkie ceny rosną w równym tempie, a niektóre mogą nawet spadać, nawet jeśli w ogólnym bilansie mówimy o inflacji. To może wpływać na nasze subiektywne odczuwanie wzrostu cen. Jeśli większość naszych wydatków to żywność i utrzymanie mieszkania, a te produkty drożeją szybciej niż inne, to nasza inflacja domowego budżetu będzie wyższa niż ogólny wskaźnik.

Gdzie sprawdzić jakie są wskaźniki inflacji i jak rosną ceny poszczególnych produktów i usług? Najczęściej używanym miernikiem jest wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI). Wskazuje on wzrost cen dla koszyka dóbr i usług, które konsumenci nabywają w danym kraju. W Polsce takie dane cyklicznie publikuje Główny Urząd Statystyczny. GUS na swoich stronach podaje szczegółowe informacje o inflacji w skali miesiąca czy roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.