KREDYTY HIPOTECZNE

Jak wybierać najlepsze i najtańsze

kredyty hipoteczne lub pożyczki hipoteczne?

Jak powinniśmy wybrać kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną? Które czynniki są najważniejsze żeby był to najlepszy kredyt na mieszkanie lub wymarzony dom? Oprocentowanie, prowizja? A może warto sprawdzić także inne elementy wpływające na atrakcyjność oferty kredytu mieszkaniowego?

Sprawdź: Ranking kredytów hipotecznych

Rozpoczynamy od porównania oprocentowania kredytu w różnych bankach. Zazwyczaj spotkamy się przy tej okazji z informacją o marży banku (inaczej niż przy zwykłych kredytach gotówkowych czy ratalnych), która jest częścią oprocentowania i jest dodawana do jakiejś podstawy tzw. stopy bazowej. Stopa bazowa zwykle nie jest stała w czasie spłaty kredytu i jest równa jakiejś stawce oprocentowania stosowanej pomiędzy bankami, np. WIBOR dla kredytów w złotych. Zmiana tej stopy powoduje w trakcie spłaty kredytu zmianę oprocentowania (np. raz na kwartał). Stopa bazowa razem z marżą daje nam dopiero pełne oprocentowanie kredytu. Marżę często można z bankiem negocjować. Decydując się na dodatkowe usługi banku, np. kartę kredytową, ubezpieczenie, konto osobiste łatwiej uzyskać niższą marżę.

Sprawdzamy również wysokość prowizji od udzielenia kredytu. Przy kredytach mieszkaniowych, które na ogół spłacamy wiele lat ma ona co prawda mniejsze znaczenie niż przy kredytach gotówkowych na 2-3 lata ale zawsze warto zapłacić jak najmniej.

W banku lub u pośrednika finansowego pytamy ponadto o inne opłaty związane z kredytem. Często spotkamy się ze składkami ubezpieczenia na życie, od utraty pracy. Warto również dowiedzieć się o warunki ewentualnej wcześniejszej spłaty – możemy przecież w każdej chwili wygrać na loterii.

Jeśli bierzemy duży kredyt hipoteczny, który zwykle zaciągamy raz w życiu, warto również rozważyć skorzystanie z usług jakiejś firmy pośredniczącej w udzielaniu kredytów – w jednym miejscu doradca finansowy może sprawdzić dla nas i porównać oferty wielu banków, z którymi współpracuje.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – kredyty mieszkaniowe 
Można też sprawdzić oferty dostępne u wybranego pośrednika finansowego.

Uwaga. Wszystkie dane podawane przy użyciu opcji “Złóż wniosek” są kodowane/szyfrowane i dostępne wyłącznie dla upoważnionych pracowników banków.

w witrynie prezentujemy i omawiamy: kredyty hipoteczne, tani kredyt, pożyczki hipoteczne, kredyt rodzina na swoim, kredyt preferencyjny, najlepszy kredyt mieszkaniowy, najtańszy kredyt mieszkaniowy, kredyty mieszkaniowe, hipoteka, księgi wieczyste, kredyt hipoteczny z dopłatami, kredyty mieszkaniowe PKO BP, Open Finance, odwrócona hipoteka, odwrócony kredyt hipoteczny