stopy procentowe NBP luty 2018

Stopy procentowe NBP – luty 2018 – bez zmian

7 lutego 2018 r. zakończyło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła pozostawić stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Aktualnie stopy procentowe NBP wynoszą:
stopa referencyjna 1,50 proc.
▪ stopa lombardowa 2,50 proc.
▪ stopa depozytowa 0,50 proc.
▪ stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

W informacji po posiedzeniu Rady możemy przeczytać m.in., że na świecie poprawia się koniunktura. W Chinach oczekuje się spowolnienia wzrostu. Pomimo ożywienia inflacja za granicą jest umiarkowana. Wzrosły ostatnio ceny ropy naftowej, ale spadły ceny surowców rolnych. Europejski Bank Centralny utrzymuje stopy procentowe w pobliżu zera. W Polsce z kolei dane wskazują, że dobra koniunktura trwa nadal. Na wzrost wpływa przede wszystkim popyt krajowy wspierany przez rosnące zatrudnienie i wynagrodzenia oraz dobre nastroje konsumentów. Rosną także inwestycje.

RPP uzasadnia swoją decyzję również tym, że mimo przyśpieszenia wzrostu gospodarczego, roczna dynamika cen konsumpcyjnych utrzymuje się na umiarkowanym poziomie. Jednocześnie – pomimo szybszego wzrostu płac – niska pozostaje inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności.

W “Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej” czytamy ponadto:

W ocenie Rady w nadchodzących kwartałach utrzyma się korzystna koniunktura w polskiej gospodarce, choć dynamika PKB w br. będzie prawdopodobnie nieco niższa niż w II połowie 2017 r. Biorąc pod uwagę aktualne informacje, Rada ocenia, że w horyzoncie projekcji inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Zatem jeśli nie wydarzą się jakieś niespodziewane zawirowania i inflacja nie będzie znacząco rosnąć, możemy się spodziewać, że RPP jeszcze długo nie zmieni stóp procentowych … Zobacz też: stopy procentowe NBP

Sprawdź również: inflacja 2018, płaca minimalna 2019, średnia krajowa 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.